10 érdekes tény a Star Wars játékfigurákról
A Star Wars filmek sorsa összeforrt a hozzájuk kapcsolódó játékok történetével. A Skywalker korához közeledve érdekes kicsit feleleveníteni ennek az aranyos, kalandos és persze profitorientált mesének néhány részlegét. Ennek érdekében 10 pontban összeszedtünk pár érdekességet, a messzi-messzi galaxishoz készített játékfigurákról.
1. Először is a nyers számok: 2016-ban az Az ébredő Erő világszinten kicsit több, mint 2 milliárd dollár bevételt generált a jegyeladásokból. Ugyanebben az évben (a Nielsen nézettségmérő elemzése szerint) a játékokkal 5-6 milliárdot kaszált a Disney. Ahogyan Lucas maga is mondta: az igazi pénz az akciófigurákban van.
2. Minden jel arra mutat, hogy Lucas már a filmek készítése közben is hitt a Star Wars akciófigurák sikerében, a játékgyártók azonban ebben nem értettek vele egyet. Így sokat kellett próbálkoznia, mire a Kenner (egy akkor viszonylag kicsinek számító játékgyártó cég) elvállalta a figurák gyártását. A dolgukat külön nehezítette, hogy a szokásos 1-2 év helyett fél év állt a rendelkezésükre, hogy előálljanak a kívánt termékekkel.
3. A helyzetet jól jellemzi, hogy a történet szerint az egyik első bemutatófigurának, egy Jawa gyűjtögetőnek a ruháját az egyik játékgyártó a saját zoknijából vágta ki. Szerencsére Lucas emberei nem nézték meg az anyagot közelebbről (legalábbis nem jelezték, hogy problémájuk lenne ezzel).
4. Az első film után a figurák iránti érdeklődés annyira óriási volt, hogy a játékgyárosok a mozikba mentek jegyzetelni, milyen figurákat lehetne még előállítani. A nagy kereslet újabb, gyors megoldásokat kívánt, így nem egyszer történt olyan, hogy régi játékokat gondoltak újra. Egy kis átfestéssel és új matricák ragasztásával Star Wars játékot varázsolva belőlük.
5. A szükségmegoldásokra és a kereslet kielégítése körüli nehézségekre jó példa a Star Wars „early bird certificate„. Az az 1977-ben kiadott Star Wars ajándék, vagyis inkább marketing trükk gyakorlatilag egy üres dobozt jelentett. Ebben egy ígéret volt, hogy majd postázzák az R2-D2-ból, Leia hercegnőből, Luke Skywalker-ből és Chewbacca figurákból álló gyűjteményt. Meglepő módon a dolog bejött, a Kenner időt nyert, és a filmek iránti rajongást mutatja, hogy a gyerekek sem voltak elégedetlenek. A gyűjtők pedig még napjainkban is lelkesednek az „early bird certificate”-ért.
6. Ha már gyűjtők, nézzük a legnagyobbat: ő Steve Sansweet, aki Rancho Obi-Wan nevű birtokán a becslések szerint nagyjából 500 000 játékot birtokol. Ezzel a Guinness rekordok könyvébe is bekerült, pedig a gyűjteményének csak egy töredékét, 93 260 darabot tudtak rendesen ellenőrizni és katalogizálni. Azonban ez is négyszerese volt az előző rekordnak, a játékok pontos adminisztrálása pedig minden bizonnyal napjainkban is folyik.
7. A legértékesebbnek tartott akciófigura Boba Fett rakétakilövős figurája, amit bár elkészítettek, de a gyerekekre veszélyesnek ítélt rakétakilövő miatt végül nem adták ki, ezzel jelentősen megnehezítették a beszerzését. Idén novemberben 157 500 dollárért kelt el egy ilyen figura, szóval érdemes körülnézni régi játékgyűjteményünkben, hátha mi is egy igazi kincsre bukkanunk.
8. Óriási siker persze nincs hamisítások nélkül. Törökországban például Uzay néven hoztak forgalomba Star Wars karakterekre kísértetiesen emlékeztető játékokat. Persze, ha hiszünk nekik, ők valójában Dart vader, és Che Bacca figurákat árultak, amiknek semmi köze a Star Warshoz.
9. Persze vannak legális együttműködések is, ezek közül a legjelentősebb a Star Wars és a Lego együttműködése, ami 1999-ig nyúlik vissza, és ezzel a Star Wras lett az első, a Lego-val licenc szerződéses viszonyba kerülő szellemi tulajdon.
10. A legfrissebb elemzések szerint a Star Wars játékok kezdenek veszíteni a varázsukból. A gyerekek (mint mindenki) sokszor inkább otthon maradnak, és ott néznek filmet különböző streaming szolgáltatók segítségével. Valamint játékból és szabadidős tevékenységekből is sokkal nagyobb a kínálat, mint valaha. Így a Star Wars merchandise-termékek eladását vizsgálva is találnak néhány baljós jelet az ezzel foglalkozó elemzők, de azért nagy aggodalomra továbbra sincs okuk.