Egy nem várt kaland – Star Wars: Kóbor Alakulat kritika
Szerintem túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a Skeleton Crew, magyar nevén Kóbor Alakulat egyáltalán nincs könnyű helyzetben. Eleve az összes eddig bejelentett (és végül tényleg meg is valósult) alkotás közül ez iránt mutatkozott a legkevesebb érdeklődés. Azután ott volt az Acolyte körüli balhé, ami hogy stílusosan fogalmazzak igencsak Baljós árnyakat vetetett rá és úgy általában véve az összes ezután készülő Star Wars-os projektre. Az Outlaws című videojátékot meg már meg se említsük. Emellett a sorozatról kijött előzetesek sem voltak valami meggyőzőek. Ráadásul a Disney még csak nem készített semmilyen merch cuccot, (értsd bögre, póló egyéb) ehhez az alkotáshoz. Szóval a Kóbor Alakulat-nak kikövezett útja volt a bukáshoz. Ám ekkor valami olyasmi történt, amire senki sem számított.
Nem fogom itt feleslegesen húzni az agyát senkinek és inkább kerek perec kimondom. A Kóbor Alakulat egy meglehetősen jó alkotás lett. Persze nem állítom azt, hogy ez lenne minden idők eddigi legjobb Star Wars-os alkotása, höh az még mindig amúgy a Rebels(magyarul Lázadók). Viszont egy meglepően korrekt és intelligens módon összerakott kis sorozat lett, ami még ráadásul szórakoztató is. Erre pedig most valami olyan nagy szüksége volt a Messzi messzi Galaxisnak, mint még talán soha.
Noha természetesen így is van ellenérzés ez az alkotás iránt, ami nagyrészt az elmúlt időszak Star Wars címen megjelentetett dolgai miatt van. Illetve sokan nem igazán értették, hogy most konkrétan kiknek is akar szólni ez a sorozat, aminek főként a gyerek főszereplők az okai. Emiatt és persze az előzetesek miatt sokan azt hitték, hogy ez valami bugyuta gyereksorozat lesz. Azonban ezt a tévképzetet konkrétan már a sorozat első részének nyitójelenete eloszlatja, ami túlzás nélkül kijelenthető hogy valami olyasmi, amit Star Wars-os alkotásban még nem igazán látott senki.
Maga a Kóbor Alakulat egyébkénti története igazából nincs nagyon túl gondolva és lényegében véve körülbelül ugyanannyi, amit az előzetesek is bemutattak. Vagyis adott egy csapat fiatal gyerek. Akik nagyjából olyan tizenegy-két évesek lehetnek. Találnak egy régi hajót az erdőben, majd véletlenül hiperugrást hajtanak végre egy számukra ismeretlen helyre és innentől a cselekmény arról szól, hogy miként próbálnak hazajutni. VISZONT, és itt látszik meg hogy hozzáértő személyek kezébe került ez az alkotás, a történet megvalósítása érdekes, izgalmas és tele van fordulatokkal. Ráadásul van benne egy jó nagy adag misztikus is. Persze spoileres lenne bármit is mondani, de a végeredmény határozottan pozitív.
Természetesen ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni és amin már az előzetesek alapján sokan kibuktak, az ez a 80-as, 90-es évek amerikai kertvárosi-kisvárosi hangulatot idéző setting, ami egyfelől igen valóban fura és némileg szokni kell. Bár hozzáteszem a sorozatban magában jobban néz ki, mint az előzetesekben. Másfelől viszont, VÉGRE a főhősök nem valami félreeső kis nyomortanyáról származnak, hanem alapvetően jómódú családok gyerekei, akik konkrétan jó dolgukban annyira unatkoznak, hogy némi izgalomra vágynak.
Őszintén, akik odáig meg vissza voltak/vannak attól, hogy „jaj az Andor mennyire realisztikus” meg minden, azoknak ez is kellene, hogy tetsszen. Pláne, hogy az első rész, ami kvázi egy afféle felvezető rész tényleg egy az egyben egy olyan világot mutat, be ami nagyon hasonlít a valósághoz. Csak itt helyenként vannak nem emberi lények is. Meg ha már itt tartunk akkor rögtön az első részben van egy olyan szívfacsaró jelenet, ami persze valahol egyfajta filmes klisé is, de ott akkor abban a pillanatban annyira… realisztikus, hogy az sokakat meg tud ríkatni.
Emellett a Kóbor Alakulat bár hivatalosan Star Wars-os alkotás, de valójában simán képes a Star Wars-tól teljesen elvonatkoztatva akár önálló alkotásként is működni. Hisz lényegében az egész valójában egy afféle gyerek központú akció kaland sorozat, ami speciel épp az űrben játszódik. Emellett az is érződik, hogy rengeteget inspirálódott a Kincses sziget és a Kincsvadászok című alkotásokból. Ugyanakkor mégis a sorozat megfelelően képes bővíteni a Star Wars világát és ami még talán ennél is sokkal fontosabb, hogy tisztelettel bánik a már meglévő matériával. Szóval lehet ezt ám így is csinálni. Igaz Leslye?
Viszont a sorozat legnagyobb erőssége ezúttal is a karakterekben rejlik. Ugyan kezdetben sokan itt is hangot adtak abbéli köhm aggályaiknak, hogy a woke és a DEI ideológia ezt is áthatja majd. Ám valójában csak arról van szó, hogy a készítők csináltak egy kvázi tükör karakter párost, fiú-lány variációban. Wim egy elhanyagolt gyerek, aki különféle kalandokra vágyik, hogy kiszakadhasson a valóságból. Barátja Neel, a kis elefántfiú egy kedves, de félénk figura, aki ennek ellenére persze igyekszik támogatni barátját. Fern, egy afféle lázadó típus, aki így próbál meg tiltakozni az ellen, amit a tehetős és privilegizált szülei rá akarnak erőltetni. KB pedig egy amolyan csendes kis tech zseni, aki kvázi Fern szárnysegédje.
Noha természetesen a gyerekszínészeken helyenként azért érződik, hogy úgymond nincs akkora szakmai tapasztalatuk. Viszont határozottan kitesznek magukért. Van karakter fejlődésük. Lehet őket szeretni és aggódni értük. Különösen Neel lett nagy közönség kedvenc. Habár persze ott van még a kötelező droid karakter, SM-33, akinek a készítők elmondása szerint konkrétan egy Pán Péteres referencia és az ottani kalóz főgonosz segédjére Mr.Smee-re utal. Márpedig SM33 jó szerével a Star Wars eddigi legjobb droid karaktere, noha aránylag nem kap olyan túl sok képernyő időt.
Azonban aki egyértelműen elviszi az egész sorozatot a hátán az Jude Law karaktere, Jod. Erről karakterről nagyon keveset árultak el a sorozat reklámozása során. Illetve maga a sorozat alatt is elég kétes információkat kap vele kapcsolatban mind a közönség, mind pedig maguk a szereplők. Természetesen a végére minden vele kapcsolatos rejtély összeáll vagy legalábbis kapunk egy korrekt magyarázatot. Az viszont nagyon látszik, hogy Jude Law élvezte ezt a szerepet és mivel még a sorozat elején volt egy olyan Easter Egg, ami legnagyobb sajnálatomra végül nem kapott nagyobb hangsúlyt. Ám ha a sorozatnak lesz folytatása, akkor igen nagy potenciál van benne.
VÉGSZÓ
Noha a Kóbor Alakulat nem indult valami fényesen állítólag növekvő érdeklődés mutatkozik iránta. Meg bár az is igaz, hogy elég sok lesújtó hír érkezik mostanában a Star Wars felől, azonban az ilyen és ehhez hasonló alkotások mégis képesek reményt adni ennek a mostanra meglehetősen leharcolt franchise-nak.