Rendezőlegendák II. – 10 érdekesség David Lynch életéről
Hetvennyolc éves korában meghalt David Lynch. Ebből az alkalomból újra elővesszük a rendezőlegendák sorozatot, és tíz érdekességen keresztül megpróbálunk méltóképpen megemlékezni róla. Mert ahogy a családja szerint maga Lynch is mondaná: Tartsd a szemed a fánkon, ne a lyukon!
1. A szabálykövetést kevesen sorolnák a felnőtt Lynch erősségei közé, de gyermekkorában a cserkészek közé is beállt. Itt egészen magas rangot szerzett, és ebben a minőségében John F. Kennedy beiktatásán is részt vehetett. Az ünnepség egyébként pont január huszadikán, a leendő rendező születésnapján zajlott. Későbbi nyilatkozata szerint azért lett cserkész, hogy kiléphessen és maga mögött hagyhassa az egészet.
2. Lynch nagyon érdeklődött a festészet iránt. Valószínűleg nem véletlen, hisz apja is festő volt. Érdeklődése később persze a filmek felé fordult, de sokoldalú művészként természetesen a festésről sem mondott le, és ilyen képekkel örvendeztette a nagyvilágot:
3. Első filmes sikerét az 1977-es Radírfej hozta el. A film pontos értelmezése természetesen azóta sem egyértelmű. Lynch nyilatkozata szerint számára is akkor állt össze teljesen a film cselekménye, mikor kinyitotta a Bibliát és elolvasott belőle egy részletet. Hogy pontosan melyik részletről van szó? Magától értetődő módon Lynch nem árulta el.
4. Minden esetre Mel Brooks figyelmét is felkeltette a Radírfej. Meg is bízta cikkünk főszereplőjét az 1980-as Elefántember rendezésével, és producerként segédkezett a munkában. Ugyanakkor félve, hogy saját humoros filmekkel teli múltja rosszul pozicionálná az Elefántembert, neve nem volt feltüntetve a film alkotói között. Ez a film hozta el Lynch első Oscar-jelölését is.
5. Ha már Oscar: Lynch 2006-ban kampányolt az Oscar megszerzésért. Persze nem saját magának, hanem az Inland Empire című filmjének főszereplője, Laura Dern mellett állt ki. De hogyan? Mi sem magától értetődőbb: egy tehénnel az oldalán kiült egy forgalmas Hollywood-i út mellé. Ja, volt mellette egy „Without cheese, there wouldn’t be an Inland Empire” (Sajt nélkül nem lenne Inland Empire) tábla is. Hogy miért? Miért ne?
6. Az életmű egyik kiemelkedő darabja a 2001-es Mulholland Drive. Az előbb említett valós jelenethez hasonlóan ez a film is sok kérdést vetett fel az emberekben. Lynch szerint az emberek valójában tudják a megfejtést, csak nem bíznak magukban. A rendező örült, ha elemezték a filmjét, és szerinte ehhez nem volt rá szükség. Szerinte mindenki találja ki, saját maga számára mi a megfejtés, mert pont ez a gondolkodási folyamat a legszebb része az egésznek.
7. Talán szintén Lynch gondolkodás fontosságába vetett hitét mutatja, hogy 1973 óta a transzcendentális meditáció lelkes híve. Saját alapítványt is létrehozott a transzcendentális meditáció népszerűsítésére, amely szerinte segíti a stressz elleni küzdelmet és a kreatív inspirációt. Meditációs gyakorlatát gyakran „a tiszta tudat óceánjaként” írta le.
8. Szárnyaló kreativitását példázza, hogy zenészként is aktív volt. Több zenei albumot is kiadott, mint a Crazy Clown Time vagy a The Big Dream. Zenéinek hangulata filmjei szürreális stílusához illeszkedett. Volt együttműködése többek között Moby-val és a Ninch Inch Nails-el is.
9. Mielőtt meditációval kezdett foglalkozni, Lynch tele volt haraggal. A felgyülemlett haragot és agressziót egy képregénysorozatban vezette le, melynek az „A világ legdühösebb kutyája” címet adta.
10. Felsorolni is nehéz, Steven Spielberg-től kezdve Martin Scorsese-n és Francis Ford Coppola-n át Naomi Watts-ig és Nicolas Cage-ig mennyien emlékeztek meg a kiemelkedő művészegyéniség távozásáról. Mivel maga Lynch is képekben szeretett inkább beszélni, én is egy képpel zárnám cikkemet, melyet a NASA osztott meg Lynch bevezetőben említett fánkos hasonlata kapcsán. Ehhez X-en azt írták: „David Lynch emlékére, továbbra is kutatni fogjuk a nem evilágit és az ismeretlent. Nem a veszteségre koncentrálunk, hanem hogy mit nyertünk azon évek során, amíg megoszthattuk veled ezt a bolygót. Az álmainkban találkozunk”.