A túlélés ára – Squid Game 2. évad kritika
Három év után visszatért a Netflix egyik legsikeresebb sorozata, a Squid Game, immár a második évaddal. Az első évad hatalmas sikerét nehéz lenne megismételni, és bár a folytatás erős évadot hozott, kétségtelen, de vajon az eredeti varázst sikerült visszahozni?
Az évad története ismét Seong Gi-hun és Hwang Jun-ho körül forog. Gi-hun visszatér a szigetre egy merész küldetés keretei közt: három éven keresztül vért izzadva azon dolgozik, hogy valamilyen módon leszámoljon a gyilkos játékokkal, miközben a játék során átélt élményei folyamatosan táplálják a benne izzó dühöt, ami hajtja előre. Azonban a terv gyorsan kudarcot vall, amikor Gi-hun ismét a játékok résztvevőjévé válik.
A játékok visszatérése az évad egyik erőssége. Az új feladatok izgalmasak, és a versenyzők hátterének kidolgozottsága is gazdagítja a cselekményt. Megismerhetünk egy idős asszonyt és a fiát, aki folyamatosan kudarcot vallott az életben, egy drogfüggő rappert, egy transznőt, aki műtétére és új életére gyűjt, valamint egy terhes nőt, akinek vőlegénye szintén a játékosok között van. Mindezek az új karakterek mélységet adnak a történetnek, és érzelmileg is közelebb hozzák a nézőkhöz az eseményeket.
Bár sokan aggódtak, hogy a sorozat csupán a Netflix újabb enyves kezű lehúzása amivel megkopaszthatja a nézőket, azonban úgy látszik, hogy három év alatt kifejezetten jól sikerült kidolgozniuk az újabb évad történetét. Valamint érdekes megközelítés, hogy a játékok most inkább csak háttérként szerepelnek, és egy érdekes és új akció vonalat kapott a sorozat, amit John Wick rajongóként nagyon tudtam élvezni.
Ki nevet a végén? A Front Man rejtélye
Az évadban nagyon nagy szerepe van a már eddig is ismert In-honak, avagy az előző évadból ismert Front Mannek. Aki Gi-hun tökéletes ellentéte mint szimbolikusan, mint pedig egy potens főgonosz szerepében. Valamint Ő válik a sorozat legnagyobb rejtélyévé, hiszen titokban maga is részt vesz a játékokon. Bár a nézők tudják, hogy ő a játékok irányítója, Gi-hun sosem jön rá az igazságra. In-ho motivációi azonban homályosak maradnak. Miért vállalja a közvetlen részvételt, amikor ez óriási kockázatot jelent számára? A sorozat erre nem ad választ, és sok kérdést hagy nyitva. A karakter jelenléte izgalmat hoz, de indítékainak tisztázatlansága némi zavart kelthet.
Az évad gyengébb pontjai azok a történetszálak, amelyek a játékokon kívül zajlanak. Jun-ho és a zsoldoscsapat hajón való céltalan bolyongása, hogy megtalálják a szigetet, szinte teljesen érdektelen. Ez a szál csak a legvégén válik kissé izgalmassá, egy érdekesebb csavar keretében, amit nem szeretnék elrontani azzal, hogy elárulom.
Hasonlóan csalódást keltő No-eul története, aki egy észak-koreai szökevényként őrként dolgozik a szigeten. Konfliktusba kerül a többi őrrel és az új menedzserrel, amikor megakadályozza, hogy sérült játékosokat szervkereskedelem céljából begyűjtsenek. Bár a történet ígéretesen indul, hirtelen félbeszakad, és No-eul teljesen kimarad az évadzáró fejleményeiből. Ezek a szálak epizódonként tíz-tizenöt percet elvesznek, és túlzsúfolttá teszik az évadot.
Összegzés
Bár a játékok és a központi cselekmény továbbra is erősek, a felesleges mellékszálak rontják az összképet. Az évad mindössze hét részből áll, de ennek ellenére zsúfoltnak hat, mivel sok idő megy el olyan történetekre, amelyek nem jutnak el a katarzisig.
Mindezek ellenére a Squid Game második évada tisztességes folytatás. Bár az eredeti varázs nem tér vissza teljes mértékben, az évad elég erős ahhoz, hogy fenntartsa a nézők kíváncsiságát a befejezés iránt. Az új játékok és karakterek izgalmasak, még ha az évad egésze nem is éri el elődje színvonalát.