Bérgyilkos és családapa – Sakamoto napjai kritika
A szerelemért és a családért hátrahagyni korábbi életünket? Nem tűnik könnyű feladatnak. Főleg akkor, ha abban a bizonyos korábbi életünkben számos ellenséget is összegyűjtöttünk. Sakamoto Taro sem élvezheti a gondtalan, egyszerű kispolgári életet, hiszen múltja folyamatosan kísérti őt. A kissé elhízott családapa új kihívás előtt áll: megvédeni a famíliát és saját magát azoktól, akik rá vadásznak.

Tokyo nyüzsgő nagyvárosában Sakamoto Taro (Tomokazu Sugita), egy sarki kis vegyesbolt tulajdonosa látszólag gondtalan, kissé átlagos életét éli feleségével és kislányával. Élete azonban korántsem nevezhető eseménytelennek. Sakamoto egykor a legrettegettebb bérgyilkos volt, akitől mindenki rettegett, ám hőn szeretett felesége kérésére felhagyott ezzel a vértől tapadó élettel. Azonban, ha egyszer bekerülsz ebbe a körbe, soha nem szabadulhatsz. Sakamoto fején hatalmas vérdíj van, amely korábbi kollégáit arra sarkallja, hogy levadásszák őt és szeretteit. Duci boltosunknak ismét elő kell rántania profizmusát, hogy megvédje azokat, akik számára kedvesek.
Vígjáték? Akció? Szatíra? Shounen? Mindegyik!
A Sakamoto napjai anime sorozatot igen nehéz csak pár műfajba és alkategóriába besorolni, hiszen nagyon sok stílus keveredik a történetben. A Netflixen 2025-ben debütált anime sorozat Yuuto Suzuki 2020-ban kiadott azonos című mangájának adaptációja. A mangaka története jelenleg is fut Japánban. Tekintve, hogy igen friss megjelenésről beszélünk, egyelőre kötetben még nem jelent meg, csupán a Weekly Shounen Jump magazin oldalain találkozhatnak vele a rajongók.
Tény, hogy 5 évvel a megjelenése után is töretlen a széria sikere. Nem is csoda, hogy napjaink egyik legnagyobb streaming guruja azonnal lecsapott az anime adaptáció publikálási jogaira. A Netflixnél folyamatos a platform animés repertoárjának bővítése, a Sakamoto napjaival pedig meg is fogták az Isten lábát. A megjelenését követő második héten már bekerült a szolgáltató TOP 10-es listájába és a számok egyre csak emelkednek. Mi az oka ennek a töretlen sikernek? Hiszen látszatra a Sakamoto napjai nem is tud felmutatni semmilyen egyedit, vagy különlegeset, amely kiemeli őt a kortárs shounenek közül. A sorozat azonban remekül rácáfol erre.
Az anime dinamikája, története és cselekménye elég sok műfajt és alkategóriát ötvöz, amelyek remek összhangban vannak egymással a tizenegy rész alatt. Alapjába véve egy vígjátékkal és szatírával állunk szemben némi slice-of-life elemet is belecsempészve a sztorivonalba. A komikum mozgatórugója Sakamoto teljesen összeegyeztethetetlen kettős élete, amely nagyon mókás jeleneteket képes generálni már önmagában is. Emellett a sorozat humorát fűszerezi a bemutatott alvilági szatíra is. Mesterien figurázza ki a világon elterjedt, és többféle formában megjelenő alvilági életet, a szervezetbűnözést és az azokat hajtó kemény szabályokat.

Minek ide a beach body?!
A sorozat komikuma nemcsak az alvilág szarkasztikus kifigurázásában keresendő. A dinamikus akciójelenetek is hasonló célt szolgálnak. A Sakamoto napjai pörgős harcjelenetei bővelkednek a látványos, ugyanakkor viccesen eltúlzott megvalósításokban. Kicsit hasonló érzéssel nézhetjük végig ezeket a harcokat, mint a One Punch Man című animében, amely szintén bővelkedik az efféle képtelen fight-okban. Voltaképp ez is a paródia eszköze. A shounen animék megszokott „szuperhőseinek” emberfeletti technikáit, erejét és már-már túlzottan nagy harci fölényét Sakamoto egyszerre testesíti meg.
A sorozat tehát nagyon jól lavírozik a szatíra és komikum világában, megteremti az egyensúlyt a szélsőségesen erőszakos, ám látványos és izgalmas akciójelenetekben. De mi a helyzet az animációs stílussal? A TMS Entertainment stúdió gondozásában került napvilágra ez a mű, amelynek többek között a Detective Conan, illetve a Baki című animéket is köszönhetjük. Ábrázolási stílusában a Sakamoto napjai nem tűnik elsőre kiemelkedőnek vagy egyedinek, a mangához hű megjelenítési sémát alkalmazták, amely követi a műfaji sajátosságokat. Az anime mozgásdinamikája azonban rendkívül látványos jeleneteket képes elénk tárni. Ez a fajta dinamizmus a látványos akció és harcjeleneteken belül képes a legjobb hatás elérni.
A pörgős harcok időnként vesztenek a dinamikájukból és az erősen lassított képsorokból aztán újra erőt kapnak. Ez által az egyes ütéseket, rúgásokat és verekedéseket olyan erőteljesnek érezhetjük, mintha csak előttünk zajlana. Az animáció ezen eszközét a sorozat nagyon jól használja a hangulatkeltésre. Nemcsak látványos, hanem izgalmas és vicces is egyben. Megkockáztatom, hogy nemcsak az anime műfaj szerelmesei szórakozhatnak jól rajta.

Mackó test, kemény szív
A Sakamoto napjai története a szatírán és komédián túl elég sok titkot rejt még magában. Az animéből eddig csak tizenegy részt láthattunk, de a második évadra nem kell sokat várni. A Netflix még idén júliusban a képernyőre hozza a folytatást. A történet úgy van felépítve, hogy szépen lassan adagolja az információkat a sztori hátteréről, így fenntartva folyamatosan az érdeklődést. Majdnem minden részben belép egy új és érdekes karakter, aki aztán valamilyen szinten kapcsolódni fog a teljes szálhoz és valamit hozzá is ad a cselekmények folyásához.
Ez a fajta történetépítés nem egyedi, sokkal inkább már mainstreamnek mondható. Azonban a bemutatott karakterek mindegyike szerethető és érdekes. A címszereplő, Sakamoto Taro mindig tartogat valami meglepetést számunkra. Nyugodt, kiegyensúlyozott és vérprofi, még ha ezt nem is néznénk ki belőle, felesége azonban szorosra húzza a gyeplőt minden alkalommal. Shin (Shimazaki Nobunaga), a fiatal, de korához képest rendkívül ügyes és eszes bérgyilkos, nagyon jól testesíti meg a support szerepét. Lu Shaotang (Sakura Ayane) a kínai maffiavezér lánya pedig egy talpraesett és jól képzett harcos, de ugyanakkor megvannak a nőies jellemvonásai is.
A folytatásoktól méltán el lehet majd várni, hogy ezek a színes szereplők mind-mind kiteljesednek majd, és elnézve a Sakamoto napjait ebben nem kellene, hogy csalódjunk. Ahogy lépnek be újabb és újabb szereplők a történetbe, úgy mi is feszülten figyelhetjük, hogy vajon egy potenciálisan veszélyes személlyel kerülünk szembe, vagy egy jóbaráttal.
Összegzés
A Sakamoto napjaival a Netflix ismét megfogta az Isten lábát. Habár az anime nem mondható kifejezetten egyedinek, és nem tud felmutatni olyat, ami kiemeli kortársai közül, bizton állítható, ahogy az év egyik legizgalmasabb sorozata a műfajában. A dinamikus és látványos harcjelenetek technikailag nagyon szórakoztatóak és élvezetesek. Hangulatában jól lavírozik a szatirikus, vicces és véresen komoly hangvétel között, melynek élményét emeli az olykor pörgős, néha meg komikus aláfestő zene. A Sakamoto napjai ugyan még sok titkot rejt magában, de nem kell már sokat várnunk, hogy újra a képernyőn láthassuk a sorozat érdekes, színes és szerethető karaktereit. A második évad 2025 júliusában indul majd a Netflixen.