Társasjáték

Kalandozások Középföldén – 5 társasjáték, amely garantáltan elrepít A Gyűrűk Ura világába

Az Amazon giga költségvetésű A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi sorozatának a második évada a csütörtöki naptól válik elérhetővé, a Prime Video kínálatában. Ennek apropójából pedig elhoztunk nektek pár A Gyűrűk Ura világába játszódó társasjátékot, amelyek tökéletes választások lehetnek azok számára, akik elmerülnének Középfölde meseszép világába. Hiszen J.R.R. Tolkien A Gyűrűk Ura című műve egy korszakalkotó alkotás, amely nemcsak az irodalom világára volt hatalmas hatással, hanem számtalan más területre is. Tolkien elképesztően gazdag és részletes világot teremtett, amely inspirálta a modern fantasy műfaj alapjait. Így nem csodálkozhatunk azon, hogy A Gyűrűk Ura világa nem csak a könyvek és a mozgóképes alkotások világát hódította meg, hanem a videójátékok és társasjátékok univerzumát is.

Lord of the Rings: The Confrontation

A The Confrontation egy aszimmetrikus stratégiai játék, ahol az egyik játékos a Jók oldalát (Frodó, Aragorn, Gandalf és a Szövetség más tagjai) míg a másik a Gonoszok erőit (Sauron, Nazgûlok, Saruman stb.) irányítja. Előbbiek célja, hogy Frodó sikeresen eljusson Mordorba, és ott elpusztítsa az Egy Gyűrűt, míg utóbbiak terve az, hogy ezt értelemszerűen megakadályozzák, vagy megöljék Frodót.

A játékot egy kis, 9×9-es négyzetekből álló térképen játsszák, amely Középfölde déli részét tárja nagy vonalakban a játékosok elé. A két fél titkosítva helyezi el az egységeiket a táblára, majd a karakterek mozgásával és harcával próbálnak előnyre szert tenni. A játékosok két akció közül választhatnak a körükben. Az egyik a lapkák kijátszása, amelyek segítségével az egységeiket képesek mozgatni. Továbbá minden karakternek különleges képességei vannak, például Gandalf megállíthat egy erős ellenséges egységet, míg Aragorn képes több támadást is túlélni. A másik akció, amit végrehajthatnak a játékosok a kártyák és harc. Amikor harcra kerül sor a játékosok titkos kártyákat játszanak ki, amelyek a támadási erejüket vagy speciális képességeiket növelhetik.

A játék különlegessége abban rejlik, hogy kompakt, mégis mély stratégiai játékélményt nyújt. Bár viszonylag egyszerű és gyors (harminc-negyvenöt perc egy játék), a karakterek különleges képességei, az aszimmetrikus erőviszonyok és a taktikázás miatt nagy újrajátszhatósággal rendelkezik.

A Gyűrűháború: A kártyajáték

A Gyűrűháború – A kártyajáték a díjnyertes War of the Ring társasjáték kártyajáték változata, amelyben akár négy játékos is részt vehet a Homály és a Szabad Népek küzdelmében.  Minden játékos egy-egy saját, a többiektől eltérő kártyapaklit használ, amelyek a háborúba sodródott, különböző frakciók erősségeit és gyengeségeit képviselik.

Így az egyik játékos Mordor erőinek az élére állhat és végtelen számú orkot és a kilencek bármelyikét a Homály szolgálatába állíthatja. Míg a vele szövetséges társa Vasudvard és a messzi Harad seregeit küldheti a Gyűrűháborújába. A Szabad Népek játékosai szintén két pakli közül választhatnak: tündéket és gondoriakat, illetve törpöket, rohaniakat, hobbitokat és varázslókat tömörítő frakciókat hívhatnak a harcokba. A játék során a játékosok felváltva játszanak ki kártyákat, amelyek a Gyűrű háborújának szereplőit, seregeit, tárgyait és eseményeit ábrázolják. Minden egyes kijátszott kártya segíti vagy akadályozza a Szövetség útját, ahogy az halad előre az útján; vagy a kártyák Középfölde erődítményeinek védelmére vagy meghódítására is használhatók, miközben a játékosok az egyes fordulókban aktivált új Csatatérkártyák irányításáért küzdenek. Egy – egy ütközet elhúzódhat, így akár a kétórás játékidőre is fel kell készülni.

A játék kártyáit továbbá a világ legnagyobb tolkieni művészeitől származó több, mint száz eredeti illusztrációval, köztük a John és Fataneh Howe által megálmodott, a The Shire to Mordor galériájának lenyűgöző tájképeivel látták el. Így nem csak egy élvezetes kalandot kínál a játékosok számára A Gyűrűháború: A kártyajáték, hanem fantasztikus illusztrációkkal gazdagítja a Középfölde rajongóinak a szívét.

The Battle of Five Armies

The Battle of Five Armies egy epikus stratégiai társasjáték, amely J.R.R. Tolkien „A hobbit” című művének zárócsatáját, az Öt Sereg Csatáját tárja a játékosok elé. A játék célja, hogy két játékos vagy két csapat győzelemre vezesse a frakciójukat a történet végi nagy csatában, ahol az emberek, tündék és törpök egyesített erői szálltak szembe a goblinok és farkasok sötét seregeivel.

A játék egy két, de akár négy fős wargame formátumú alkotás, amelyben az egyik játékos az északi szövetséges erőket (emberek, tündék, törpök), míg a másik játékos Bolg vezetésével az ork és farkas hordákat irányítja. A cél a csatatéren diadalmaskodni, miközben a történet narratív elemei is fontos szerepet kapnak. Mindkét fél számos különböző egységet irányít, például gyalogosokat, lovasságot és íjászokat. Az északi szövetségesek olyan híres hősöket vonultatnak fel, mint Thorin, Gandalf, Bilbó és Bard, míg a gonoszok Bolg, a goblinkirály és a hatalmas Warg-vezérek támogatására támaszkodnak. A játék alapját a harci kockadobások és a taktikai kártyák adják, amelyek lehetővé teszik a játékosok számára, hogy különféle stratégiákat vitelezzenek ki. A csatatér szektorokra van osztva, ahol a játékosok mozgatják egységeiket, harcolnak, és megpróbálják elfoglalni a kulcsfontosságú területeket. A játék egyik különlegessége a „Sors kártyák”, amelyek befolyásolhatják a csata alakulását. Ezek a kártyák különféle történet vezérelt eseményeket indíthatnak el, amelyek megváltoztathatják a játék menetét. Például a sasok érkezése vagy Beorn harcba lépése jelentős fordulatot hozhat a jók oldalán.

A The Battle of Five Armies elsősorban azoknak a játékosoknak ajánlott, akik szeretik a mély stratégiai wargame-eket és a Tolkien univerzumát. Mivel a játék alapvetően két főre lett tervezve így kiváló választás pároknak, barátoknak, akik szeretik a hosszabb (akár a négy órás is lehet egy party), epikus csatákat és történet vezérelt élményeket.

Utazások Középföldén

Az Utazások Középföldén egy kampányalapú kooperatív kalandjáték, ahol a játékosok együttesen, akár öten is, küzdenek azért, hogy teljesítsenek különböző küldetéseket. A játékot egy digitális applikáció is vezérli, amely véletlenszerűen generálja a térképeket, az eseményeket és a kihívásokat, így biztosítva a mindig változatos kalandokat.

A játékosok híres karakterek közül választhatnak, mint például Aragorn, Legolas, Gimli, Bilbó, vagy akár új, a játékhoz készített hősök közül. Mindegyik hős egyedi képességekkel és tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítik őket a harcban és a felfedezésben. A játék kampányszerűen épül fel, ami azt jelenti, hogy a játékosok több küldetésen keresztül haladnak előre egy nagyobb történet részeként. A döntéseik és cselekedeteik hatással vannak a kampány alakulására. Amelyek hatására a karaktereik szintet lépnek és új képességekre és tárgyakra tesznek szert. A küldetések során pedig olyan legendás helyekre juthatnak el, mint Moria, Eregion vagy a Bakacsinerőd és Erebor.  A harcok és a próbák során a játékosok kártyákat húznak, amelyek jelképezik a karakterek képességeit. A kártyák egyben a játékos képességkártyái és a harci rendszer részei is.

Az Utazások Középföldén különösen ajánlott azoknak, akik szeretik a kooperatív, akár több napot is felölelő kalandjátékokat és szeretnének elmerülni Tolkien világába.

War of the Ring (second edition)

A játék alapvetően egy kétszemélyes területfoglalós wargameing társas, viszont van három- és négyfős játékváltozata is, amelyek ugyanolyan élményt adnak, mint a két fős alapmód. Játékidő tekintetében pedig számítsunk Peter Jacksonék filmjeit megszégyenítő hosszúságra: tapasztalt játékosoknak közel három-öt óra lehet a győzelemig vezető út, míg kezdőknek ez az idő akár a duplájára is nőhet, szerencsére a játék alapszerkezete nem bonyolult.

A játékosok két oldal – a Szabad Népek és a Homály nemzetei – közül választhatnak. Előbbi esetében a játékos a Szövetséget és a Szabad Népeket (tündék, törpök, Gondor, Rohan, északi emberek szövetsége) vezeti, míg utóbbival a másik játékos a Sauronhoz hű frakciók (Mordor, Vasudvard, valamint a keletlakók és déli emberek uniója) felett kapja meg az irányítást. Három vagy négy fős játék esetén, előbbinél egy játékos Mordort irányítja, egy játékos Vasudvardot, míg harmadik fő a jók oldalán száll be Gyűrűháború epikus ütközeteiben, utóbbinál pedig a jók oldala is ketté válik és lesz, aki az északi népeket irányítja (törpök, tündék és északi emberek), míg a másik a déli frakciókat (Rohan, illetve Gondor). A játékosok kétféleképpen győzhetnek: van katonai győzelem és „Gyűrűgyőzelem”. A katonai győzelemhez a Szabad Népeknek négy győzelmi pontot kell szerezniük, míg a Homály nemzeteinek tízet. Ezt úgy tudják elérni, hogy különböző legendás várakat hódítanak el egymástól (pl. Helm-szurdok, Minas Morgul vagy éppen Minas Tirith). A Gyűrű győzelménél a jóknak el kell juttatni a Gyűrűhordozót a Végzet Hegyéhez, míg a rosszaknak azelőtt kell Frodót megrontaniuk, mielőtt elérné a Végzet Hegyét. A játék gerincét az akciókockák és az eseménykártyák alkotják. Mindkét oldalnak saját akciókockái vannak, amelyekkel a kör elején dobnak. A dobások eredményétől függ, hogy az adott körben mennyi és milyen akciót hajthat végre az adott fél. Ez lehet toborzás, menetelés/támadás, eseménykártyák kijátszása, a Szövetség mozgatása vagy hajsza a Szövetség után. Az eseménykártyákkal pedig a saját frakcióinkat tudjuk segíteni vagy az ellenségét gyengíteni, emellett a csatákban is felhasználhatók. A csatákat dobókockák segítségével játsszuk le, ám szerencsére nem csak a szerencse dönthet ilyenkor: az eseménykártyák és a hősök segítségével is befolyásolhatjuk az eredményt.

A Gyűrűk Ura rajongóinak ez a játék kötelező darab. A készítőknek teljesen sikerült Tolkien klasszikusának hangulatát átültetni a játékba, minden szabály a helyén van, egységes egész a rendszer, és a két fél közötti játékegyensúlyt is jól eltalálták.