Társasjáték

Kártyák az avarban – Az erdő ajánló

Manapság a természetközeli, állatos, illetve ökoszisztémákkal foglalkozó társasjátékok egyértelműen leuralják a piacot (Amazónia, A Föld, Ark Nova, Cascadia). Így nem is csodálkozhatunk azon, hogy újabbnál újabb darabok bukkannak fel a palettán – köztük a 2023-as Az erdő, amely villámgyorsan letarolta a hazai piacot. Olyannyira, hogy a Gémklub készletei rekordidő alatt elfogytak. A játék újranyomása most érkezett meg, rögtön két kiegészítővel együtt: Az erdő: Alpok és Az erdő: Cserjék. Ennek apropóján mi is túrabakancsot húztunk, és nekivágtunk felfedezni Az erdő végeláthatatlan tisztásait és völgyeit.

A játék egy szettgyűjtögetős–kombozó mechanizmussal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy bizonyos típusú elemeket (jelen esetben kártyákat) kell gyűjtenünk, és ezek meghatározott kombinációkban adnak pontot vagy előnyt. Mindezek középpontjában a fák állnak – összesen nyolcféle található a játékban: bükk, tölgy, hársfa, nyír, hegyi juhar, duglászfenyő, jegenyefenyő és vadgesztenye. Ezek köré kell különböző állatokat, növényeket és gombákat lehelyeznünk, melyek kombinációi előnyökhöz (például újabb kör jön) vagy a játék végén értékes pontokhoz juttatnak minket (például a róka minden mezei nyúl után 2 pontot ad).

A játékosok két akció közül választhatnak:

  • húznak két kártyát a pakliból vagy a tisztásról;
  • kijátszanak egy kártyát a kezükből.

A kijátszás esetén a kártyák bal felső sarkában található az adott lap „ára”: például egy vadgesztenye egy kártyába kerül, tehát egy másik lapot kell a tisztásra helyeznünk, hogy kijátszhassuk a saját erdőnkbe a gesztenyét. A tisztásra került lapokat a játék során bárki, akár az is, aki odatette, felhúzhatja. A játék akkor ér véget, amikor mindhárom „tél” kártya előkerül a központi pakliból – ekkor beköszönt a zimankó

Első ránézésre Az erdő egyszerűnek tűnhet, azonban a kártyák elhelyezése kulcsfontosságú – a pontozási szabályok alapján alaposan meg kell fontolni, mikor és mit hová teszünk. Egyes kártyák vízszintesen vagy függőlegesen két részre oszlanak: ezeken emlősök, madarak, pillangók, hüllők, növények, gombák láthatók. Ezeket a fáink köré, jobbra és balra, alá vagy fölé helyezhetjük el.

Azok az állatok, amelyek adott környezetben érzik jól magukat (például a róka vagy a bagoly), extra pontokat hoznak, ha megfelelő módon vesszük őket körül. A mechanika ugyan nem forradalmi, de kellemesen ötvözi a szerencsét és a stratégiát.

A játék újrajátszhatósága éppen emiatt magas. A húzott kártyák véletlenszerűsége, a változó stratégiák és a különböző játékosdinamikák miatt minden alkalommal más élményt nyújt. Ugyanakkor egy idő után kiismerhetők a kombinációk – ilyenkor érdemes bevetni a két kiegészítőt, amelyek extra kártyákkal és új szinergiákkal frissítik fel az alapjátékot. Felborítják Az erdő addigi rendjét és nyugalmát – a legjobb értelemben.

Egyetlen egy elemet éreztem feleslegesnek: a központi játéktáblát, vagyis a tisztást. Funkciója gyakorlatilag nincs, csupán emlékeztet arra, hogy fa kijátszása után el kell dobni egy lapot a pakli tetejéről.

Az erdő társasjáték már első pillantásra rabul ejt. A gyönyörű, kézzel festett illusztrációk és a gondosan kidolgozott dizájn olyan atmoszférát teremtenek, amelynek köszönhetően úgy érezzük, mintha egy élő, lélegző erdőbe csöppentünk volna. A grafika nemcsak csodaszép, de funkcionális is: segíti a tájékozódást és a játékélményt. Ráadásul a fiatalabb korosztály számára edukációs tartalommal is bír: a különböző kombók révén a gyerekek megismerkedhetnek az erdő ökoszisztémájával.

Az erdő kiváló választás mindazok számára, akik szeretik a hangulatos, nyugodtabb játékokat, és a gyerekes családok számára is tökéletes – nemcsak szórakoztató, de tanít is.