Miklós bácsi Sziklája – A hullahó akció kritika
A filmipar valamiért késztetést érez arra, hogy minden évben kihozzon valamilyen nagyszabásúnak szánt Télapós filmet. Emiatt viszont Télapó figurája egy másik olyan karakter, amivel szinte már mindent is megcsináltak. De így konkrétan tényleg mindent és mindenhogyan. Legutóbb például valamiért egy kiégett és életunt alkoholistát csináltak belőle, aki bizonyára látta a John Wick filmeket és kedve támadt utánozni a benne látottakat és ebből lett a Vérapó című film. Idén viszont feltehetően már egy jóval családbarátabb megközelítést szerettek volna kihozni. Azonban elirigyelve a szuperhősfilmek sikerét ezúttal Télapó kapott egy afféle Marveles megközelítést, az így létrejött alkotást pedig elkeresztelték Red One-nak, ami idehaza A hullahó akció címen került be a mozikba. Egyébként funfact, hogy amúgy tényleg van egy olyan képregény, amiben Télapó valóban egy szuperhős. Na de akkor vissza a filmre.
Őszintén szólva amennyire egyszerű olyannyira nehéz is mit mondani erről a filmről, mert gyakorlatilag ha valaki megnézett akár csak egy darab előzetest is, az konkrétan mindent tud erről a filmről. Persze van egy két fordulat, ám ezek igazából eléggé kiszámíthatóak. Vagy legalábbis csak az nem veszi őket észre, aki olyan különösebben nem figyel oda (mint például jómagam). Habár azt azért meg kell hagyni, hogy a film maga elég pörgős és van egy igencsak sajátos atmoszférája, ami egyfelől könnyen be tudja rántani az embert. Másfelől pedig baromi érdekes és szeretnénk belőle többet is látni.
Kötelező jelleggel a film története röviden arról szól, hogy adott a Télapó (J.K Simons), aki a hagyományos Mikulás ábrázolásoktól eltérően egyáltalán nem kövér, sőt kifejezetten atletikus alkata van, amit amúgy nem mellesleg a film meg is magyaráz, hogy miért van így. Szóval Télapó ebben a világban egy afféle szuperképességekkel rendelkező entitás, aki kapcsolatban áll a világ felsővezetésével és van egy külön szervezet is, ami kvázi őt védi. Ennek a testőrségnek az egyik tagja, a Dwayne Johnson által alakított Callum, aki kiábrándulva az emberiségből éppen visszaszeretne vonulni, Csakhogy valaki Karácsony előtt egy nappal elrabolja Télapót és így Callum-nak kell őt kiszabadítania, amihez segítséget kell kérnie egy piti bűnöző Jack O’Malley-től, akit Chris Evan alakít.
Természetesen végül sikerült kiszabadítani Télapót és a karácsony is megmenekül kinek örömére, kinek bánatára. Persze mint azt említettem a történet nem egy nagy eresztés, ám igazából nem is ez a lényeg. Ugyanis ez a kvázi varázsvilág, ami bemutatásra kerül egy olyan modernizált keretbe helyezi a Mikulás mítoszát, amelyet előtte még nem nagyon látott a közönség. Speciel én azon se lennék meglepődve, ha kiderülne, hogy ez amúgy egy képregény adaptáció. Márpedig Télapó mellett bizony más varázs lények is bemutatásra kerülnek. Például a Fej nélküli Lovas vagy az internetes troll kifejezés is kap egy új értelmezést.
Azonban A hullahó akció elsősorban érezhetően egy afféle buddy movie, vagyis a film elején két egymással ellentétes és éppen ezért valamelyest ellenszenves karakternek kell összedolgoznia egy közös ügy érdekében. Közben folyamatosan ugratják egymást és mindenféle bajba kerülnek. Kedvenc részem az a tengerpartos jelenet, amiben így a „családbarátság” jegyében alul öltözött csinos bikinis lányokat mutogatnak. De felteszem ez csak azért van, mert a készítők bizonyára gondoltak apukára is.
A színészi játékra igazából nem lehet panasz. A Szikla továbbra is csak a Szikla, ha köpeny van rajta, ha manófül. Chris Evans meg feltehetően igyekszik elválasztani magát a jófiús karakterektől, így egy amolyan félresiklott életű, de azért jó lelkületű piti bűnözőt játszik, aki természetesen a végén persze jó útra tér. Vagy legalábbis törődni kezd a fiával. Mellettük még kiemelendő Kristofer Hivju Krampus-a, aki gyakorlatilag ellopja a show-t. De ez a J.K Simons féle újragondolt Télapó kellően menő lett. Ja és végre a közönség választ kap arra a kérdésre, hogy Télapó miként tudja egy nap alatt kiszállítani az összes ajándékot, a világ összes gyerekének. Egyedül talán a főgonosz Gryla (Kiernan Shipka) lett kicsit sótlan. Meg persze a végén itt is kellett egy szerverpark izzasztó bossfight.
VÉGSZÓ
Bevallom egy kissé félek attól, hogy ez a film a közeljövőben érkező többi film miatt anyagilag nem lesz túl sikeres és emiatt nem fogja megkapni az őt megérdemlő figyelmet. A hullahó akció ugyanis egy ízig-vérig szórakoztató családi mozi, aminek remélem pár éven belül lesz egy folytatása a húsvéti nyuszival is.